WWW.X-PLAY.RO

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Forumul X-PLAY


4 participanți

    Semnal de Alarma ...x-play nu vreau sa fie asa

    Asus
    Asus


    Mesaje : 403
    Data de inscriere : 21/12/2010
    Varsta : 28
    Localizare : Brasov

    Semnal de Alarma ...x-play nu vreau sa fie asa Empty Semnal de Alarma ...x-play nu vreau sa fie asa

    Mesaj  Asus Lun Mar 07, 2011 3:07 am

    Da! Dupa cum spune si titlul redirectele va “omoara” calculatorarele. Nu le omoara imediat, dar in timp redirectele va imbatranesc calculatoarele.

    In ultima vreme ownerii de servere de CS 1.6 obliga adminii sa tina sute de redirecte, mai nou, unii scot bani din redirecte online contorizate. Ba din vanzarea scriptului web de contorizare, ba din hostare de redirecte. Mi se pare normal sa vinzi ceva al tau, dar cand tu vinzi ceva sub licenta GPL deja e prostie. Bine, prostia e si a celui care cumpara asa ceva, dar cu totii stim ca nivelul de gandire al 95% din jucatorii/adminii/ownerii din Counter-Strike este foarte mic, ei fiind de asemenea naivi. Tocmai de aceea sunt situatii in care multi sunt pacaliti usor.

    Acum sa facem un mic calcul. Un redirect cs 1.6 consuma in jur de 70 RAM si 1,2% CPU. Sa presupunem ca aveti 1,2 GB RAM si un procesor dual core.

    3,400 MB un Windows XP + 150 MB jocul in sine + winamp, messenger, torrent,antivirus 200 MB ajungem imediat la 1 GB de RAM si asta doar ruland cu programele uzuale. La toate acestea se adauga cate 20-30 de redirecte cs 1.6: 20 x 70 = 1400 deja depasim cei 2 GB RAM ai calculatorului. Calculatorului nu zice “bai, nu mai pot!” el ruleaza in full load trage cum poate, in timp caraie, in vremuri calduroase se mai restarteaza calculatorul. Pai normal ca se restarteaza, daca el nu mai face fata la redirectele cs 1.6 impuse de obsedatii de a avea serverul full. Dupa un timp, in special in verile calduroase, iti pica si sursa, se incinge procesorul, hop, te trezesti cu calculatorul prajit si dupa ce faci?! Te duci la garantie cu el in brate si…vorba aia “mai taie din ele, da-le dracu” iti pune calculatorul in mana si te trimite acasa, pentru ca nu ai garantie pentru asa ceva.

    Si toate chestiile astea vin din dorinta copiilor de a intrece servere vechi, comunitati mari, oameni buni, nu veti reusi sa faceti asta avand 1000 de oameni adusi de pe redirect cs 1.6. Ala de pe redirect cs 1.6 ori e plictisit, ori e atat de incapabil sa joace Counter-Strike incat da click pe primul server pe care il vede, si, cand vede ca la tine se “trage” mai bine, te face codat, te injura si pleaca. Si?! Ce ai rezolvat ?! O injuratura sanatoasa, nervi si atat!

    Asus
    Asus


    Mesaje : 403
    Data de inscriere : 21/12/2010
    Varsta : 28
    Localizare : Brasov

    Semnal de Alarma ...x-play nu vreau sa fie asa Empty Re: Semnal de Alarma ...x-play nu vreau sa fie asa

    Mesaj  Asus Lun Mar 07, 2011 3:09 am

    De xp gmania este o comunitate veche ...de aia are asa mult playei
    eu sper ca tu paule sa nu ne obligi sa tinem redirecte Very Happy... asta dak gandesti unpic Razz
    Paulxkiller
    Paulxkiller
    Fondator


    Mesaje : 430
    Data de inscriere : 27/10/2010
    Varsta : 38
    Localizare : Targu Mures

    Semnal de Alarma ...x-play nu vreau sa fie asa Empty Re: Semnal de Alarma ...x-play nu vreau sa fie asa

    Mesaj  Paulxkiller Lun Mar 07, 2011 4:05 am

    nu oblig doar va zic daca vreit ca sa tina ..
    OK!
    OK!


    Mesaje : 445
    Data de inscriere : 28/02/2011
    Varsta : 28
    Localizare : Vasilati Calarasi

    Semnal de Alarma ...x-play nu vreau sa fie asa Empty Re: Semnal de Alarma ...x-play nu vreau sa fie asa

    Mesaj  OK! Lun Mar 07, 2011 4:22 am

    mai stiu eo un sv=))) saracii erau disperati dupa redirecte=)) adminu se dadea mai mlt pe redirecte=)))
    Asus
    Asus


    Mesaje : 403
    Data de inscriere : 21/12/2010
    Varsta : 28
    Localizare : Brasov

    Semnal de Alarma ...x-play nu vreau sa fie asa Empty Re: Semnal de Alarma ...x-play nu vreau sa fie asa

    Mesaj  Asus Lun Mar 07, 2011 7:33 am

    Pai eu majoriatea sv-urilor chiar si astea noi cer red pt admin...loso incolo de treaba...prefer sa ma las de cs decat sa am pc praf
    OK!
    OK!


    Mesaje : 445
    Data de inscriere : 28/02/2011
    Varsta : 28
    Localizare : Vasilati Calarasi

    Semnal de Alarma ...x-play nu vreau sa fie asa Empty Re: Semnal de Alarma ...x-play nu vreau sa fie asa

    Mesaj  OK! Lun Mar 07, 2011 6:00 pm

    sau joci cs fara sa ai admin:D
    Paulxkiller
    Paulxkiller
    Fondator


    Mesaje : 430
    Data de inscriere : 27/10/2010
    Varsta : 38
    Localizare : Targu Mures

    Semnal de Alarma ...x-play nu vreau sa fie asa Empty Re: Semnal de Alarma ...x-play nu vreau sa fie asa

    Mesaj  Paulxkiller Lun Mar 07, 2011 8:46 pm

    redirectele constau in Canitate nu in Calitate daca intelegeti ce vreau sa spun
    OK!
    OK!


    Mesaje : 445
    Data de inscriere : 28/02/2011
    Varsta : 28
    Localizare : Vasilati Calarasi

    Semnal de Alarma ...x-play nu vreau sa fie asa Empty Re: Semnal de Alarma ...x-play nu vreau sa fie asa

    Mesaj  OK! Lun Mar 07, 2011 11:06 pm

    da...inteleg:)
    Paulxkiller
    Paulxkiller
    Fondator


    Mesaje : 430
    Data de inscriere : 27/10/2010
    Varsta : 38
    Localizare : Targu Mures

    Semnal de Alarma ...x-play nu vreau sa fie asa Empty Re: Semnal de Alarma ...x-play nu vreau sa fie asa

    Mesaj  Paulxkiller Lun Mar 07, 2011 11:29 pm

    TC..
    BlOW
    BlOW


    Mesaje : 21
    Data de inscriere : 21/02/2011
    Varsta : 32
    Localizare : Londra

    Semnal de Alarma ...x-play nu vreau sa fie asa Empty +1

    Mesaj  BlOW Dum Mar 20, 2011 7:09 am

    +1 asus Nice Copy/paste Laughing)
    OK!
    OK!


    Mesaje : 445
    Data de inscriere : 28/02/2011
    Varsta : 28
    Localizare : Vasilati Calarasi

    Semnal de Alarma ...x-play nu vreau sa fie asa Empty Re: Semnal de Alarma ...x-play nu vreau sa fie asa

    Mesaj  OK! Dum Mar 20, 2011 7:18 am

    =)) ehh...vroiai sa copieze?Laughing si oriqum...nu cred k-ti strik pc cateva redirecte tinute la saptamana...

    Continut sponsorizat


    Semnal de Alarma ...x-play nu vreau sa fie asa Empty Re: Semnal de Alarma ...x-play nu vreau sa fie asa

    Mesaj  Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Vin Mai 17, 2024 10:33 am